top of page
  • Writer's pictureRūta Janutienė

Vytis Kaune neša 'blogą ukrainietišką dvasią"?

Laisvės kario skulpūros iniciatorius žurnalistas Vilius Kavaliauskas pranešė šokiruojantį faktą: Monikos Garbačiauskaitės vadovaujama LRT Vyčio skulptūrą peikė už "blogą ukrainietišką dvasią". Detalės - V.Kavaliausko laiške LRT tarybos pirmininkui, į kurį šis nieko neatsakė.

Alkas.lt fotografijoje - į Vilnių neįsileisto Laisvės kario atidengimas Kaune


LRT Tarybos pirmininkui prof. Eugenijui Valatkai


Gerbiamas Profesoriau,

Kreipiuosi į Jus, kaip LRT tarybos pirmininką – ryšium su skelbtu konkursu paskirti naują Lietuvos radijo ir televizijos vadovybę. Noriu kreiptis į visuomenę klausimu, kur Jūs galite patvirtinti ar paneigti istoriją, besitęsiančią nuo 2018 metų.

2018 m. liepos 5-ąją Jūsų mieste Kaune buvo atidengta „Laisvės kario“ skulptūra, pagrindinis Atkurtos valstybės 100-mečio paminklas. Ją savo lėšomis (bankiniais pervedimais) parėmė 1,780 šeimų. Tame sąraše Jūsų vardo neradau, nes tikriausiai buvote užsiėmęs – kaip tik tuo metu buvote skiriamas KTU rektoriumi. Paminklą atidengė Vyčio visuomeninio komiteto pirmininkas JE Valdas Adamkus, o komitetui priklausė 109 iškilūs visuomenės ir kultūros atstovai (sąrašą pridedu).

Jeigu atidengime, tame tūkstantiniame renginyje prie Kauno pilies, ir nedalyvavote, apie tai turėjo papasakoti kas nors iš šeimos. Bet per Lietuvos televiziją nebuvo nei transliacijos, nei žinutės apie svarbų 100-mečio įvykį. Dar daugiau – visuomenės inicijuota bei pastatyta skulptūra nebuvo parodytą per visuomeninę Lietuvos televiziją nė vieno karto iki pat šių dienų – 2023 metų kovo. Vienintelis komentaras, skambėjęs per LTV 2018 metų vasarą – tai skulptūra, nešanti blogą „ukrainietišką dvasią“ (konkursą laimėjo du talentingi Ukrainos menininkai, prezidento Nausėdos jau apdovanoti Lietuvos ordinais, šalis nuo 2014 metų kovėsi žūtbūtinėje kovoje prieš Krymą ir Donbasą atplėšusį agresorių, bet tuo metu LTV dar nesipuošė ukrainietiškų spalvų vinjetėmis).

Norėčiau, kad kaip LRT tarybos pirmininkas išaiškintumėte, kodėl 2018-ųjų pavasarį paskirta LRT generalinė direktorė liepė naudoti antiukrainietišką retoriką ir ligi šiol nurodo ignoruoti žmonių pastatytą paminklą. Nesu kaunietis, nesu tame mieste net nakvojęs, bet visai nesigailiu aukojęs šiam Kauno simboliui 500 eurų. Jūs, tuo tarpu, priklausote to miesto šviesuomenei…

Kaip profesionalus žurnalistas nuo 1972 metų, galėčiau išsakyti nuomonę apie šiandieninį LRT lygį ir kodėl minios reikalavo „grąžinti LRT Lietuvos žmonėms“. Rekomenduočiau pakalbėti apie tai su gal didžiausiu specialistu, 8 metus buvusiu atsakingu už žiniasklaidą UNESCO gen.direktoriaus pirmuoju pavaduotoju Henriku Juškevičium, šiuo metu gulinčiu Hanoverio klinikose. Tai, žinoma, nėra „sertifikuota nuomonė apie LRT meistriškumą“ (ilgai juokiausi, prisiminęs Niujorke gautus pasiūlymus už 200 dolerių paskelbti mane „garsiausiu XX amžiaus žurnalistu“), bet jeigu rimtai rūpinatės visuomeninio transliuotojo lygiu, Jums bus įdomu.

Pagarbiai -


Vilius Kavaliauskas

žurnalistas, Vytauto Didžiojo ordino karininkas

157 peržiūros1 komentaras

Naujausi įrašai

Rodyti viską
bottom of page