top of page
  • Writer's pictureRūta Janutienė

Afera už 2,18 milijardų eurų

Atnaujinta: 03-15


Didžiausią Lietuvos istorijoje energetinį projektą, didžiausių pasaulyje vėjo jėgainių parką Baltijos jūroje, tikėtina, įgyvendins prieštaringos reputacijos turtuolių Bermanų šeima iš Estijos. Ši pavardė buvo linksniuojama skandale dėl pinigų plovimo "Panama papers".


Nuotrauka iš Postimees tyrimo apie Bermanų nuotykius ofšoruose


Jūs jau girdėjote, kad Baltijos jūroje ties Šventąja 2023-2028 metais vyks vėjo jėgainių parko statyba? Jei girdėjote, tai jums pasisekė, nes jokia vieša diskusija dėl didžiausio Lietuvos istorijoje energetinio projekto nėra numatyta.


Kol kas megaprojektui ketinama išleisti 2,18 milijardo eurų, o projekto sąnaudas pripažinti viešuosius interesus atitinkančia paslauga ir įtraukti į elektros energijos kainą. Vėjo jėgainių parkas prie elektros tinklų bus prijungtas elektros vartotojų lėšomis, valstybės skolintais ir biudžeto pinigais.


Kol kas suskaičiuota, kad tarifas buitiniams vartotojams dėl to išaugs nuo 1,5 iki 3,5 procento.


Naudos gavėjas bus privatus, nes ir vėjo turbinų parkas bus privatus, tačiau prie elektros tinklų jį prijungs mūsų valstybė mokesčių mokėtojų lėšomis. Šios projekto dalies preliminari kaina – 345 000 000 eurų.


Suplanuota, kad pagrindinius sprendimus šios kadencijos Semas priims paskutinėmis savo darbo dienomis, be didelių diskusijų ir paskubomis, kaip tai darė Sauliaus Skvernelio vyriausybė.


Ji didžiausią visų laikų Lietuvos energetinį projektą palaimino per 4 minutes ir 57 sekundes. Pasitarimas, kuriame ministrai aptarė šio megaprojekto įtaką vartotojams, užtruko 5 minutes ir 14 sekundžių.


Dirvą purena interesų grupė


Įstatymų paketą projektui, kurio naudos gavėjas bus privatus investuotojas, jau rengia viena įtakingiausių šioje Baltijos pusėje pono Rolando Valiūno advokatų kontora Ellex Valiunas. Jos estiškasis padalinys aptarnaują bendrovę, kuri Energetikos ministerijos užkulisiuose vadinama realiausa laimėtoja.


Advokatas R.Valiūnas aktyviai dalyvavo perduodant "Mažeikių naftą" JAV bendrovės "Williams", nuosavybėn, jo kontora uždarbiavo "Independence" terminalo reikale ir kituose itin daug viešųjų finansų pareikalavusiuose projektuose.


Dabar E.Valiūno aplinkoje sukinėjasi garsusis S.Skvernelio patarėjas Lukas Savickas. Jo pavardė linksniuojama skandalingame tyrime dėl COVID-19 testų pirkimo, kai patys testai tekainavo 1,5 mln. eurų, tačiau Sveikatos ministerija primokėjo dar per 4 milijonus, kurie per kelioliką valandų buvo išplauti į lengvatinių mokesčių zoną.


Valiūno kontora sutartį dėl miližiniško įstatymų paketo, įteisinsiančio jūros vėjo jėgainių parką, pasirašė šį rugsėjį ir darbą turi atlikti skubiai: iki spalio pabaigos. Užsakytų įstatymų pataisų sąrašas yra čia:


Teisės aktų , kuriais bus įgyvendinamos LR Investicijų įstatymo 1,2,91,12,13 straipsnių pakeitimo ir įstatymo papildymo ketvirtuoju 2 skirsniu įstatymo nuostatos, projektų:

Dėl paraiškos dėl Stambaus projekto investicijų sutarties sudarymo teikimo, įstatymu numatytų sąlygų pagrindimo ir jų vertinimo, investicijų projekto kvalifikacinių balų vertinimo tvarkos;

Dėl SP sutartties sudarymo, vykdymo ir vykdymo tvarkos, bei institucijos, kuri tai darys;

Dėl institucijos, kuri vykdys ST projektų koordinatoriaus funkcijas, įgaliojimų

Dėl savivaldybei skiriamos iki 5 proc. ST vertės specialios dotacijos skyrimo, gražinimo ir apskaičiavimo tvarkos

Dėl valstybės pagalbos teikimo ir priežiūros tvarkų... taikan Pelno mokesčio įstatymo dėl pelno mokesčio lengvatos administravimo;

Dėl subsidijų teikimo investuotojams tvarkos

Dėl investicijų sutarties projekto.


Už paslaugas tepaprašyta 4658 eurai tuomet, kai įprastiniai šios kontoros valdiški honorarai skaičiuojami šimtais tūkstančių ir milijonais. Tikėtina, kad teisinių paslaugų užsakymas, kurį Ellex Valiunas gavo per agentūrą "Ivestuok Lietuvoje", yra tik priedanga įprastinei neteisėtai tvarkai, kai privačių suinteresuotų pusių naudą ginantys tenkinantys įstatymai būdavo atnešami į Seimą tiesiogiai iš tą naudą ginančių advokatų.


Interesų konfliktas ar korupcija?


Galutinai paaiškėjus, kad Bermanai laimės jūros vėjo jėgainių konkursą, interesų konfliktas būtų akivaizdus , nes ponų Bermanų verslas - BLRT grupė, yra Ellex advokatų kontoros estiškojo padalinio klientas.


Lietuvoje F.Bermanas plėtoja metalo apdirbimo verslą, investuoja į Klaipėdos laisvąją ekonominę zoną ir valdo Klaipėdos laivų statyklą.


Jūrinė vėjo energetika - yra prioritetinė BLRT plėtros sritis. Ir kaip sykis, S.Skvernelio vyriausybės sprendimu, Klaipėdos uostas bus žemyninė megaprojekto bazė.

Pirmą kartą Lietuvoje apie F.Bermaną pradėta kalbėti, kai staiga jo bendrovėje buvo įdarbintas iš FNTT atleistas Vitalijus Gailius. Kaip žinia, kurį laiką Klaipėdos jūrų uostui vadovavo buvęs jo partijos kolega liberalas Eugenijus Gentvilas.


Ministerija neigia, "Ignitis" veikia


Žygimanto Vaičiūno, energetikos ministro, patarėja Aurelija Vernickaitė OpTV tikino, kad ministerija su BLRT jokio projekto nevykdo.


Tačau tuo pat metu, kai OpTV gavo A.Vernickaitės patikinimus, ministerijai pavaldi bendrovė "Ignitis" su kita įtakinga advokatų kontora pasirašė sutartį dėl teisinių paslaugų pagal Estijos teisę dėl Estijos Respublikoje registruoto, tačiau dar veiklos nevykdančio juridinio asmens, kuris vysto apie 50 MW vėjo jėgainių parką, įsigijimo.


(Iš "Igničio sutarties dėl teisinių paslaugų) UŽSAKYMO OBJEKTO APIMTYS

3.1. ...Situacijos aprašymas: potencialus įsigijimo objektas – Estijos Respublikoje registruotas, tačiau dar komercinės veiklos nevykdantis juridinis asmuo, kuris vysto apie 50 MW vėjo jėgainių parką. Dalis parko turi skatinimą. Projektas yra pažengusioje vystymo stadijoje (yra gauta didžioji dalis reikalingų leidimų).


Tuo pat metu sudaryta ir dar viena sutartis su advokatų kontora Londone, kuriai užsakyta derybų strategija ir kitos paslaugos įsigyjant potencialios kompanijos, vystančios jūrų vėjo jėgainių parką, 5 proc. akcijų.


Sutartis spasirašyta per patį karantiną, gegužę, o advokatų kontorai DLA Piper UK LLP įsipareigota sumokėti 120 003 eurus, mokant 350 eurų eurų už darbo valandą.


Labai panaši yra ir trečioji panašiu metu sudaryta "Ignitis" sutartis su bendrove Sorainen, kuri padės pirkti bendrovės, vystančios jūrinių vėjo jegainių parką, akcijų.


Nors iki šiol vystyti jūrinio vėjo verslą pageidavo kelios Lietuvos bendrovės, bet nei viena iš jų iš Energetikos ministerijos planavimo sąlygų negavo.


Dabar aiškėja, kad ministerija ir lobistai jau bus pasirinkę nugalėtoją konkurse, kuris dar neįvyko. Tą nugalėtoją ketinama atleisti nuo įvairiausių mokesčių, o privačiomis investicijomis paversti Europos Sąjungos paramos lėšas.


Fiodoro Bermano ofšorinės paslaptys
Ši daili mergina yra Anastasija Kovalenko. Ji yra iš šeimos, kuri turėjo nelaimės investuoti į BLRT grupę ir jaučiasi nušalinta nuo disponavimo tuo turtu.

Ta proga ponia Anastasija parašė magistro darbą: apie mažųjų akcininkų priespaudą ir panaudojo BLRT pavyzdį. Tada ponas Bermanas su kompanija padavė ją į teimą.

Teisme poną Bermaną ir BLRT atstovavo Ellex advokatų kontoros, rengiančios Lietuvoje megaprojekto teisinę bazę, estiškasis padalinys.


Išeitų, kad Lietuvoje Ellex kontora ruošia įstatymus, kuriais bus visokeriopai įsipareigota stambiems investuotojams, jos kolegos rengia dar veiklos nevykdančios Estijos kompanijos mažosios akcijų dalies pirkimą Lietuvos valstybinei įmonei, o kaip tik nuo mažųjų priespaudos poną Bermaną gina... Ellex advokatų kontora.


BLRT grupės akcininkų sąraše - daugiausiai slaviškos pavardės: Veronika Ivanovskaja, Georgij Grigorian, Anatolij Onolov, dar pono Fiodoro brolis ir sūnus.

Plačiau apie tai https://rus.delfi.ee/daily/business/kovalenko-ob-obvineniyah-blrt-borba-protiv-minoritarnyh-akcionerov-vyshla-na-novyj-uroven?id=80567438


Driokstelėjus Panama Paper tarptautiniam skandalui, kai buvo išsiaiškinta, kokiu mastu yra plaunami pinigai per ofšorines (lengvatinių mokesčių kompanijas, nuskambėjo ir Bermanų pavardė.


Estiją ištiko šokas, kai paaiškėjo, kokios reputacijos mokesčių slėpimo patarėjams ponai Bermanai patikėjo tvarkyti savo turtus.

Po to, kai OpTV parodė tyrimo apie S.Skvernelio Leo TT antrąją dalį, dr. Algimantas Lebionka replikavo ir išvertė į lietuvių kalbą esto žurnalisto tyrimą apie Bermanų ofšorines paslaptis.


Dr. A.Lebionka:


KELI PURVINI ŠTRICHAI PRIE JANUTIENĖS PAPASAKOTOS SKVERNELIO IR ESTIJOS ŽYDŲ BERMANŲ VĖJO MALŪNŲ AFEROS

23.09.2020 https://manolietuva.com/?author=2


Buvau šokiruotas Rūtos Janutienės video pasakojimo „Skvernelis sės?/Vėjas… už 2 180 000 000 eurų/dovana estui Fiodorui/su Saulium galima susitarti“ svetainėje „YouTube“: https://youtu.be/hiYqCm6BGx0 Kokiu gi reikia būti niekšu, kad į siaurą Lietuvos jūros šelfo ruoželį, kurio gelmėse glūdi naftos ištekliai, ruoželį, kuris maitina šimtus žvejų, teikia džiaugsmą tūkstančiams poilsiautojų, šelfą, dėl kurio vyksta ginčai su Latvija, įsileisti ofšorines rusų-žydų kompanijas, Lietuvos gyventojų sąskaita krauti jiems milijardus? Štai toks niekšas yra premjeras-kelių policininkas. Tokio vagies dar nebuvo. Bet čia noriu pakalbėti ne apie šitą rašalo nevertą degeneratą. Noriu kai ką papasakoti apie „estą“ Fiodorą Abramovičių Bermaną. Estų žurnalistas Oliveris Kund 2018 metų birželio 21 dieną portale Postimees paskelbė straipsnį „Slapti Bermanų sandoriai Panamoje“ (https://rus.postimees.ee/4507698/taynye-sdelki-bermanov-v-paname)

Žurnalistas Oliveris Kund rašo: Uoliau už kitus Estijos gyventojus, naudojančius mokesčių rojaus galimybes, tapo stambiausi Baltijos laivų remonto gamyklos (BLRG, Klaipėdoje) savininkai Bermanų šeima. Firmas, turinčias fiktyvius direktorius, jie turi Maltoje, o prieš kurį laiką turėjo ir Panamoje, tai paaiškėjo iš naujos porcijos nutekintų dokumentų, rašo Postimees. Ankstesniais metais Bermanai valdė savo nuosavybę gamybiniame koncerne BLRG per estišką firmą Ferriol. 2016 metų rugpjūtį Ferriol kartu su Bermano akcijomis perėjo užregistruotai Maltoje firmai SOLV International Ltd. Maltos firma – tai tarptautinė įmonė, konsultuojanti mokesčių klausimais, kuriais užsiima du seni Bermanų patikėtiniai: Maltos mokesčių advokatas Kristian Ellul ir buhalteris Karl Schranz. Jie – finansiniai rykliai, kurie konsultuoja įtakingus užsieniečius. Ellulį ir Švarcą charakterizuoja, pavyzdžiui, tai, kad jie vykdė sandorius slovakų verslininko Маrian Kockneri vardu, po kurio vasarį įvykusio demaskavimo dėl pinigų plovimo buvo nužudytas slovakų žurnalistas Jan Kučiak. Suprantama, kad Bermanų meilė Maltai nėra sąlygota Viduržemio jūros klimato, reikalas galimybėje optimizuoti mokesčius. Paskirstant išlaidas ir išmokant dividendus, kurie Maltoje keturis kartus mažesni, negu Estijoje. Jeigu tėvynėje tektų atiduoti 20 procentų pajamų mokesčio, tai Maltoje mokestis, gerai jį tvarkant, yra viso penki procentai. Taip kad nėra ko stebėtis, kad stambiausias BLRG šeimininkas, pradėjęs dirbti 1970-siais inžinieriumi Fiodoras Bermanas naudoja Maltos firmą Ferriol Investment Limited. Jo broliui Igoriui Bermanui priklauso Maltoje firma IB Holding Limited, o sūnui Markui Bermanui – Marim Trading Limited. Visos trys firmos sukurtos tą pačią dieną – 2015 metų balandžio 9. Greičiausiai, be Panamos dokumentų Estijos visuomenė niekada nesužinotų apie Bermanų Maltos firmas. Vardus stambių BLRG savininkų šiaip sau šiose firmose nerasi, jomis už Bermanus vadovauja mokesčių konsultantai Ellul ir Schranz. O dabar tapo žinoma, kad Malta – ne vienintelė šalis, kur juda Bermanų pinigai.

Gijos tęsiasi per Atlantą

Postimees dispozicijoje esantys nauji Mossack Fonseca dokumentai byloja, kad Bermanai dirbo mokestiniame rojuje – Panamoje. Pavyzdžiui, duomenų bazėje yra Marko Bermano 2016 metais pasirašyti pareiškimai ir pasų kopijos, kuriose jie nurodė save naudos gavėju firmoje iš britų Virginijos salų Exmoor Finance Corporation ir Panamos įmonių Poynton Investment Corp. Jeigu pirmoji iš jų praėjusiais metais, neturėdama didesnės komercinės veiklos, išnyko, tai per antrąją iki jos likvidavimo spėjo pereiti šimtai tūkstančių eurų, akcijų pajų ir net auksas. Istorija tampa dar įdomesnė, jeigu pažiūrėti į sandorius. Pavyzdžiui, 2015 metų gruodžio 9 d. Poynton planavo duoti ilgalaikį penkių milijonų kreditą Marko Bermano Maltos firmai Marim Trading Limited. Sutartį pasirašė, bet po metų papildymu nutraukė. Pakeitimas persiuntė reikalavimą Poynton prieš Marim – dabar jau 3,34 milijonų eurų sumai – gyvenančiam Šveicarijoje skalūnų verslininkui Raivo Tammui. Kredito grąžinimo terminą nurodė 12 metų, o procentinė norma buvo vienas procentas. Таmm gavo ir antrą Poynton mokestinį reikalavimą. Prieš kurį laiką Poynton pardavė Marim už 200 000 eurų savo dalį amerikiečių biržos fonde ir 120 uncijų, tai yra 3,3 kilogramus aukso. Pinigus Marim turi sumokėti per penkis metus nuo turto perdavimo momento. Ir šį mokestinį reikalavimą dabar gavo Tamm, tai yra formaliai Bermanas Tamui liko skolingas. Ausys realių dalyvių sandorio niekur nekyšo – iš vienos pusės Atlantikos sutartį dėl kredito pasirašė paskirtas Mossack Fonseca Poyntono fiktyvus direktorius, o iš kitos – buhalteris Marim Karlas Schranz. Trečiadienį Markas Bermanas pasakė Postimees, kad iš tiesų Poynton nebuvo jo firma, kaip galima išskaityti iš dokumentų Mossack Fonseca: „Aš nebuvau realiu gavėju Poynton pelno. Realiu Poynon pelno gavėju buvo Raivo Tamm, kuris yra mano senas draugas ir verslo-partneris“. Tokiu būdu, jis tvirtino, kad nepervedė savo turto iš vienos įmonės į kitą, o paėmė kreditą ir nupirko finansinius dokumentus: „Mano firma norėjo nupirkti pas Tammo firmą šį turtą. Buvo kalbama apie įprastą sandorį“, – komentavo Bermanas pirkimą aukso ir akcijų. Susirišti su Šveicarijoje gyvenančiu Tammu Postimees vakar nepavyko.

Fiktyvūs direktoriai kilstelėjo skrybėles

Jei tikėti dokumentais, iki tol sklandi Bermano ir Tammo veikla Panamoje ėmė silpti 2017 metų gegužę. Iš firmos vidinio susirašinėjimo aiškėja, kad tapę atidesniais po pirmos porcijos Panamos dokumentų darbuotojai Mossack Fonseca ėmė veržti varžtus, kad nepažeisti įstatymų. Po to kai jie patikrino foninę informaciją, jiems į akis krito su įstatymu susipykęs JAV rezidentas Markas D.Bermanas, ir jie ėmė prašyti Marko Bermano patvirtinimo, kad tai ne jis. Iš eilės elektroninių laiškų nelieka abejonių, kad praeitą rudenį Mossack Fonseca skaitė Bermaną realiu gavėju pelno firmoje Poynton. Po atsirašinėjimo, užsitęsusio kelis mėnesius, Bermanas atsakė, kad jis nėra JAV rezidentas. „Kalbama apie bendrapavardį. Aš neturiu jokių reikalų JAV. Paskutinį kartą aš te studijavau 1998 metai“, – parašė praėjusių metų vasaros pradžioje Bermanas, tuo metu buvęs atostogose. Tuo pat metu Poynton sandoriai tapo vis labiau supainioti. 2017 metų liepą Poynton per Mossack Fonseca pabandė sudaryti sutartį su nariu valdybos dukterinės įmonės BLRG Dekoil Sergeju Melnikovu. O būtent, neva pas Melnikova atsirado 602220 eurų reikalavimas prieš Kipro firmą Klimentav Investments Limited, kuri yra dalininke Dekoil iš Kipro. Tačiau kadangi Paynton, manoma, buvo lygiai toks pats reikalavimas pačiam Melnikovui, susitarė, kad Poynton išpirks šį reikalavimą pas Melnikovą. Iš tiesų sandoris, gali būti, neįvyko, nes Mossack Fonseca ėmė detaliai tirti, kokiu pagrindu daromi tokie mainai. Praeitų metų spalio pabaigoje pas firmą buvo daugybė klausimų, ir ji išsiuntė pranešimą, kad atsisako būti Poynton agentu. Spalio 30 d. keturi fiktyvūs Poynton direktoriai Panamoje iš Mossack Fonseca darbuotojų parašė pareiškimus apie atsisakymą nuo pareigų. Dalis dokumentų savininkų įsakymu nusiuntė mokesčių advokatui Talino advokatų biuro ATTELA Marekui Chermui. Bet kodėl pas Mossack Fonseca buvo Bermano pareiškimas, kuriame jis vadina save naudos gavėju Poynton firmoje? „Gali būti, tai buvo surišta su tuo, kad aš padėjau realiam Poynton naudos gavėjui Raivo Tammui kai kuriuose surištais su Poynton projektais, o todėl ir man reikėjo pristatyti kokius-tai dokumentus“, – pasakė Bermanas. Marko Bermano komentarai: Malta atrodė geriauPanama Paper skandalo metu nutekėję dokumentai rodo, kad ofšorinės bendrovės Poynton naudos gavėjas buvo BLRT grupės akcininkas M.Bermanas (Fiodoro šeimos narys). Iliustracija iš Postimees tyrimo

Ankstesni stambūs sąvininkai BLRG (Fedoras, Igoris ir Markas Bermanai) iš pagrindų apgalvojo, koks tolimoje perspektyvoje galėtų būti struktūra optimalios mažoritarinės nuosavybės BLRG, kuri atsižvelgtų ir į verslo struktūrą, ir į interesus akcininkų. Čia atsižvelgė į būtinybę nesmulkinti teises ir interesus BLRG akcininkų ilgą laikotarpį ir ateityje užtikrinti nuolatinį priėmimą sprendimų akcininkų lygyje ir ilgalaikių BLRG interesų plotmėje. Iš pagrindų analizavo kelis variantus, tarp jų su firmomis, užregistruotomis Estijoje, Olandijoje ir Maltoje. Siekiant tikslo juridiškai-reguliacinės aplinkos, patirties valdymo panašių struktūrų ir išlaidų optimalia tapo struktūra, paremta įregistruotomis Maltoje firmomis. Maltos firmos ir buvo sukurtos būtent šių tikslų pasiekimui. Nuosavybės struktūrinimas per Olandiją ir Maltą paprastai išplitęs Europoje. Malta yra valstybė ES narė ir nėra ofšoriniu regionu. ES gyventojai turi keturias laisves, viena iš kurių – steigimo laisvė. Tokiu būdu, kiekvienas ES gyventojas be jokių apribojimų gali steigti bet kurioje ES valstybėje savo firmą. Visi nurodyti firmos akcininkai oficialiai matomi Maltos Komerciniame registre. Tai yra pajai nėra slepiami (Markas Bermanas).

Įstatymas taps griežtesnis

Tokiu būdu, kai stambūs BLRG akcininkai Bermanai nuslėpė savo dalyvavimą laivyboje Maltoje ir Kipre, ateityje nuslėpti jau nepavyks. Spalio mėnesį Estijos parlamentas priėmė įstatymą dėl pasipriešinimo plaunant pinigus ir terorizmo, kurio pats garsiausiai nuskambėjęs pakeitimas liečia prievolę atskleisti realius firmos naudos gavėjus. Pradedant rugsėjo 1 d. visos registruoto Estijoje firmos turi atskleisti Komerciniame registre duomenis apie savo realius naudos gavėjus. Bermanų pavyzdžiu tai reiškia, kad Fiodoro Bermano firmai ol Ferriol OÜ nepakaks nurodyti kaip pajininką SOLV International, o teks atskleisti ir realius pelno gavėjus Maltos įmonėje. Realiu naudos gavėju komercinėje įmonėje skaitomi žmonės, kuriems tiesiogiai ar netiesiogiai priklauso įmonė. Rankose tiesioginio savininko yra daugiau negu 25 pajų ir nuosavybės teisė. Netiesioginiu savininku yra žmogus, kontroliuojantis firmą, kuriai priklauso virš 25 procentų pajų arba kitos įmonės nuosavybės teisė.Nuoroda į Panama Papers https://offshoreleaks.icij.org/nodes/11012660

2 163 peržiūros0 komentarų

Naujausi įrašai

Rodyti viską
bottom of page